Du skal ikke finde dig i det!
Det vrimler med beskidte tricks og opkald fra elsælgere, som ringer til dig, selvom du ikke har givet dem lov. For faktisk må de ikke ringe til dig, hvis du ikke har givet tilladelse. Det er der desværre mange, der gør alligevel.
Vores ønske er, at alle i Danmark kan træffe det rigtige valg om deres elprodukt. Det skal ske på baggrund af gennemsigtige priser, fakta og ordentlige forretningsmetoder af branchens aktører.
Hos EWII har vi i mange år kæmpet for at få uærlige elselskaber ud af vores branche. Nu får de heldigvis sværere arbejdsbetingelser - fra den 1. juli 2026 er det nemlig ikke længere nok med et hurtigt 'ja tak' på telefonen for at skifte elselskab. Nu skal du nemlig aktivt godkende en ny elaftale med MitID. På den måde får du mere tryghed, gennemsigtighed og klarhed over, hvad du godkender.
Kontakt os, hvis du er i tvivl
Er du blevet lokket til at skifte elselskab under falske forudsætninger? Var der en sælger, som 'glemte' at fortælle dig om acontobetaling eller skjulte gebyrer og tillæg? Har et elselskab ringet til dig under påskud af, at du betaler overpris, og et skifte til et andet selskab er det eneste rigtige at gøre?
Og takkede du ja til tilbuddet?
Så kontakt os. Du kan ende med at blive snydt. Du kan sende en mail til ewii@ewii.dk eller ringe på vores kundeservice på 73 63 30 99, hvis du er blevet snydt eller er i tvivl om et tilbud.
Vi er klar til at rådgive dig om, hvad du skal gøre - uanset om du er kunde hos os eller ej.
Ringer elsælgeren ulovligt?
Det er svært, hvis du vil sikre dig 100 % mod opringninger fra elsælgere - opkald, som du ikke har bedt om. Men der er noget, du kan gøre, hvis du bliver ringet op.
Du kan altid bede om aktindsigt. Bed elsælgeren om en skriftlig bekræftelse på, at du har givet tilladelse til at blive kontaktet. Det skal en sælger kunne levere til dig. Hvis elsælgeren ikke kan bevise, at du har givet samtykke til at blive kontaktet - så er henvendelsen ulovlig.
Hvis elsælgeren nægter at give dig aktindsigt, eller finder på en søforklaring for at undgå din forespørgsel, så anbefaler vi, at du anmelder selskabet til Datatilsynet.
Har du givet tilladelse til at blive ringet op?
Du skal være særlig opmærksom på, om du selv har givet tilladelse til at blive kontaktet. Det er f.eks. ofte en betingelse, at du giver din tilladelse til at blive ringet op, hvis du deltager i konkurrencer på nettet eller skriver dig op til nyhedsbreve.
Send en klage
Hvis du ikke har givet samtykke til at blive ringet op og alligevel modtager opkald, eller hvis du har takket ja til et tilbud, men føler dig snydt, så kan du også klage til Forbrugerombudsmanden.
Forbrugerombudsmanden sørger for at politianmeldelse, hvis det viser sig, at du er blevet ulovligt kontaktet eller du har indgået en aftale under falske forudsæstninger.